Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Martinů fest 2018

Neděle 6. 5. 2018

• 17.00 h  • hrob B. Martinů
PIETNÍ AKT U HROBU BOHUSLAVA MARTINŮ

• 17.30 h  • přísálí velkého sálu Tylova domu
VERNISÁŽ VÝSTAVY DIVADELNÍ POSTAVY z paličkované krajky autorky Jany Kaplanové

• 18.00 h  • velký sál Tylova domu
PRAŽSKÝ SMÍŠENÝ SBOR
KVARTETO APOLLON +
KAREL KOŠÁREK

Otvírání studánek
soprán – Eva Müllerová, alt – Martina Bauerová, baryton – Martin Matoušek,
recitace – Jaroslav Slánský
Mikeš z hor
soprán – Eva Müllerová, tenor – Jakub Turek
členové kvarteta Apollon
klavír – Karel Košárek
dirigent – Jiří Petrdlík

Pražský smíšený sbor patří dlouhodobě ke špičce české neprofesionální sborové scény. Je známý jako těleso se širokým záběrem repertoáru s důrazem na českou tvorbu 20. století. Kromě  úspěšných koncertů na domácí půdě reprezentuje české interpretační umění na četných  zahraničních turné; dosud jich absolvoval na šest desítek a  patří mezi ně návštěvy většiny evropských zemí, Spojených států amerických, Japonska, Izraele a Egypta. získal řadu ocenění na prestižních pěveckých soutěžích, mj. na mezinárodní soutěži pěveckých sborů Praga Cantat, kde Získal umístění ve Zlatém pásmu a zároveň prvenství v kategorii Nejlepší provedení povinné skladby. Dirigent Jiří Petrdlík.

Kvarteto Apollon (Pavel Kudelásek, Radek Křižanovský – housle, Pavel Ciprys – viola, Pavel Verner – violoncello) patří mezi přední reprezentanty slavné české kvartetní školy.  Tradice, na kterou kvarteto navazuje, byla utvářena takovými ensembly, jakými byly Vlachovo, nebo Janáčkovo kvarteto. Spolupracuje s řadou českých skladatelů, a to jak v oblasti klasické hudby (Z. Lukáš, P. Trojan, O.Kvěch, J.Filas, J.Gemrot), tak v jazzu (K. Růžička, E. Viklický, V. Eckert, Z. Zdeněk), kteří svá díla v mnohých případech kvartetu věnovali. Repertoárovou pestrostí kombinací těchto dvou odlišných směrů si získalo Kvarteto Apollon posluchače mnohých pódií. Soubor pravidelně vystupuje na prestižních festivalech doma i v zahraničí, např. Bruckner festival v Karlsruhe, Festival komorní hudby v Bolzanu, Festival Mitte Europa, Festival soudobé hudby v Bregenzu, Festival komorní hudby v Bergamu, jazzový festival v Salzburgu atd. Absolvoval též turné po Anglii, Japonsku, Španělsku, Belgii, Rakousku, Turecku, Švédsku, Francii, Spojených arabských emirátech a dalších zemích.

Kvarteto Apollon se po studiu u členů věhlasných českých kvartet a absolvování prestižních  mistrovských kursů v Holandsku (Fine Arts Quartet), a Německu  (Alban Berg Quartet), úspěšně zúčastnilo řady prestižních mezinárodních soutěží, z nichž jmenujme Mezinárodní soutěž L.v. Beethovena (1. cena a cena za nejlepší provedení díla L. van Beethovena), a účast ve finále mezinárodní soutěže v Düsseldorfu.

Vstupné: 200 Kč /bez místa určení/ • 80 Kč studenti, žáci • 100 Kč ZTP/P
Na tento zahajovací koncert mají členi KPH koncertní sezóny 2017/2018 vstup přes abonentku.

On-line rezervace vstupenek zde

_______________________________________________________________________

Neděle 13. 5. 2018

• 19.00 h •  velký sál Tylova domu

Koncertní vystoupení HUDBY HRADNÍ STRÁŽE A POLICIE ČR

Hudba Hradní stráže a Policie ČR začala psát svou historii v roce 1945. Navázala tak na bohatou tradici vojenských, policejních i četnických hudeb z období první československé republiky. Tato hudební tělesa byla vždy neoddělitelnou součástí naší hudební kultury a zároveň ukázkou hudební vyspělosti našeho národa. V prvních letech od svého vzniku probíhal v orchestru rychlý tvůrčí proces, který v souvislosti s kvalitativními a organizačními změnami vyústil v roce 1953 ve jmenování tohoto tělesa Ústřední hudbou Ministerstva vnitra, a zároveň od tohoto roku začal Orchestr vykonávat funkci Hudby Hradní stráže. Název Hudba Hradní stráže a Policie ČR, který plně vyjadřuje široký funkční záběr tohoto Orchestru, vznikl po roce 1990 a Hudba jej užívá dodnes.
Během 70 let trvající historie tohoto tělesa se vystřídaly na jednotlivých pozicích v Orchestru celé generace vynikajících hráčů a sólistů a v čele stanuly výrazné osobnosti našeho kulturního života jako například Jan Tausinger, plk. v.v. Mgr. Stanislav Horák, plk. v.v. Mgr. Miroslav Hanzal a další. Dnes stojí v čele tohoto tělesa plk. MgA. Václav Blahunek, Ph.D.

Vstupné: 200 Kč /bez místa určení/ • 80 Kč studenti, žáci • 100 Kč ZTP/P

On-line rezervace vstupenek zde

_______________________________________________________________________

Pátek 18. 5. 2018

• 12.00 h •  velký sál Tylova domu

PAVEL ZEMEN / klavír

Mladý klavírista Pavel Zemen se narodil v roce 1992 do hudební rodiny. Na klavír začal hrát v pěti letech pod vedením své matky BcA. Taťány Zemenové a posléze Mgr. Ireny Hlasové v Základní umělecké škole v Rychnově nad Kněžnou. Pod jejich dohledem dosáhl prvních úspěchů (národní soutěže ZUŠ, soutěž Prague Junior Note, Mezinarodowy festival mlodych pianistów Glubczyce – tituly laureáta).

Vstupné: 50 Kč /bez místa určení/

Akce je součástí Martinů fest 2018

_______________________________________________________________________

Neděle 20. 5. 2018

 • 19.00 h •  velký sál Tylova domu

FELIX SLOVÁČEK / FELIX SLOVÁČEK jr. / VJAČESLAV GROKHOVSKY

Felix Slováček starší, vlastním jménem Antonín Slováček –  český klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent. Kromě svého působení v oblasti populární hudby se dobře uplatnil také jako interpret klasického klarinetového repertoáru.Bývalý člen Orchestru Karla Vlacha, dlouholetý sólista Orchestru Ladislava Štaidla (1969–1986) a pozdější šéfdirigent Tanečního orchestru Československého rozhlasu, který dnes řídí pod pozměněným názvem jako svůj vlastní big band.

Felix Slováček, jr. absolvoval pražskou konzervatoř pod vedením profesora Milana Poláka. Studoval na Akademii múzických umění v Praze u profesora Jiřího Hlaváče a profesora Vlastimila Mareše. Od května 2008 působil na postu prvního klarinetisty v Karlovarském Symfonickém orchestru, se kterým nyní spolupracuje jako sólista, úspěšně vystoupil i s Filharmonií Bohuslava Martinů, Jihočeskou komorní filharmonií, Plzeňskou Filharmonií, Conca Collegium, Orchestr Atlantis, Komorní orchestr Bohuslava Martinů, Musica Minore, Musica Lucis Praga, Komorní orchestr Antonína Dvořáka, Pražský filmový orchestr, Orchestr Berg, Prague Strauss Orchestra a dalšími, kde se představil jako zpěvák, klarinetista a saxofonista. V roce 2010 absolvoval HAMU s Komorní filharmonií Pardubice v cyklu „Ti nejlepší“.
Své dirigentské zkušenosti získal při dirigování Big Bandu Felixe Slováčka a navštěvoval soukromé hodiny u prof. Jaroslava Vodňanského. Dirigoval např. Komorní orchestr Bohuslava Martinů na Mezinárodním hudebním festivalu Eduarda Nápravníka, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, Musica Lucis Praga, Severočeskou Filharmonii při turné 2014 po ČR s legendární skupinou Nezmaři, Karlovarský symfonický orchestr, kde spolupracoval se slavným violoncellistou Michailem Utkinem /RUS/ nebo Prague Strauss Orchestra, se kterým byl na turné po Číně v roce 2015-2016 jako dirigent a sólista.
Je členem Pražského saxofonového kvarteta a Eduard Nápravník tria. V roce 2012 se stal dramaturgem a producentem Mezinárodního Hudebního Festivalu Eduarda Nápravníka.

Vjačeslav Grokhovsky  – klavír

Vstupné: 200 Kč /bez místa určení/ • 80 Kč studenti, žáci • 100 Kč ZTP/P

On-line rezervace vstupenek zde

_______________________________________________________________________

Neděle 27. 5. 2018

• 19.00 h •  velký sál Tylova domu

GABRIELA BEŇAČKOVÁ – soprán
JAKUB PUSTINA – tenor
MARTA VAŠKOVÁ – klavírní doprovod

Legendární sopranistka Gabriela Beňačková, která více než 40 let reprezentuje ČR na nejprestižnějších světových operních scénách, jako je například La Scala v Miláně, Metropolitní opera v New Yorku nebo Vídeňská státní opera ve Vídni. V připravovaném programu vystoupí společně s tenoristou Jakubem Pustinou za klavírního doprovodu docentky Janáčkovy akademie múzických umění Marty Vaškové.

Gabriela Beňačková – soprán

Gabriela Beňačková, operní a koncertní pěvkyně světového formátu. Narodila se v Bratislavě, kde vystudovala konzervatoř a VŠMU. Získala titul Mgr. Art.
V roce 1969 se stala absolutní vítězkou 4. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech. Načež talentovanou sopranistku angažoval v r. 1970 do Národního divadla v Praze ředitel  Přemysl Kočí, kde působila 11 let a ztvárnila několik nádherných operních postav. V r. 1983 zpívala při znovuotevření Národního divadla v Praze titulní postavu Libuše od Bedřicha Smetany a současně převzala i české občanství.
Je držitelkou ceny Grammy za recitál české písňové tvorby za doprovodu světového klavíristy Rudolfa Firkušného, pařížské Ceny Artura Toscaniniho, Zlaté medaile Giuseppe Verdiho, dále medaile 200 let Bolšogoteatra, medailí L. Janáčka, A. Dvořáka, E. Destinnové a Masarykovy akademie. Od roku 1985 je nositelkou rakouského a bavorského titulu Kammersängerin a českého titulu národní umělkyně. V roce 2008 převzala Gabriela Beňačková z rukou prezidenta Václava Klause státní vyznamenání Za zásluhy v oblasti kultury.
V roce 2013 měla opět fenomenální úspěch v rakouském Salzburgu, když na tamním festivalu ztvárnila roli hraběnky La Roche v Zimmermannově díle Die Soldaten, který v divadelní sezoně 2014 – 2015 triumfálně zopakovala v milánské La Scale.
V roce 2016 získala medaili od Českého svazu bojovníků za svobodu.
Gabriela Beňačková se v současné době zaměřuje především na koncertní vystoupení. Zpívá s klavírem i orchestrem s tenoristou Jakubem Pustinou nebo s kytaristou Lubošem Brabcem.
Aktivně se věnuje pěvcům mladé generace, zdokonaluje je a pořádá mistrovské a interpretační kurzy.
Je mnoho let předsedkyní poroty Mezinárodní pěvecké soutěže Jakuba Pustiny a členkou poroty Mezinárodních pěveckých soutěží Antonína Dvořáka v Karlových Varech a Mikuláše Schneidra – Trnavského ve slovenské Trnavě.

Jakub Pustina – tenor

Jakub Pustina, rodák ze Žďáru nad Sázavou, měl blízký vztah k hudbě již od útlého mládí, kdy byl členem pěveckého sboru Žďáráček.  Jeho profesí se ale stala chemie, kterou vystudoval, ve které vynikal a získával mnohá ocenění u nás i v zahraničí. Za své přínosy v oblasti analytické chemie získal prestižní cenu držitele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského. V jednadvaceti letech však navštívil operní představení Tosca (G. Puccini), a to ho natolik uchvátilo, že se okamžitě začal věnovat opernímu zpěvu. Od počátku své pěvecké kariéry byl veden dlouholetým sólistou Národního divadla v Praze Václavem Zítkem jako barytonista. Jakub Pustina je absolventem mnoha Mistrovských pěveckých kurzů, např. Petra Dvorského nebo Gabriely Beňačkové.
Je držitelem několika ocenění z mezinárodních pěveckých soutěží.
Zpíval po boku Petra Dvorského, Josého Cury, Gabriely Beňačkové nebo Evy Urbanové.
V roce 2008 založil Mezinárodní pěveckou soutěž v operním zpěvu, jako program podpory mladých nadějných talentů z celého světa. Tato soutěž sdružuje a prezentuje pěvce z více než šedesáti zemí světa. Jakub Pustina získal také v roce 2008 Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina za přínos v oblasti kultury.
Od roku 2014 se Jakub Pustina ve spolupráci s legendární sopranistkou Gabrielou Beňačkovou začal věnovat hlasovému oboru dramatického tenora a debutoval v Národním divadle Panama jako Canio (R. Leoncavallo – Komedianti).
Posluchači měli možnost slyšet jeho hlas za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru, Filharmonie Hradec Králové, Severočeské filharmonie Teplice, Plzeňské filharmonie nebo Krakovské filharmonie. A dále za doprovodu symfonických orchestrů nebo klavíru například v Polsku, Rusku, Německu, Belgii, Francii, Itálii, Rakousku, Maďarsku, Lucembursku, Dánsku, Slovensku, Americe, Singapuru, Panamě, Austrálii a Novém Zélandu.

Pěvecky se zdokonaluje u legendární sopranistky, Kammersängerin Mgr. Art. Gabriely Beňačkové a viceprezidentky Mezinárodní společnosti Richarda Wagnera Prof. Alessandry Althoff-Pugliese.

 

Vstupné: 200 Kč /bez místa určení/ • 80 Kč studenti, žáci • 100 Kč ZTP/P

On-line rezervace vstupenek zde

_______________________________________________________________________

Program celého MF 2018 v pdf

Abonentní vstupenka na letošní ročník Martinů fest 2018 …. 400 Kč
Abonentní vstupenka pro člena KPH při Tylově domě pro sezónu 2017/2018  … 300 Kč
Abonentní vstupenka pro studenty, žáky …. 200 Kč

Předprodej vstupenek i abonentních průkazek na obvyklých předprodejních místech Tylova domu
Vstupenky se budou prodávat vždy hodinu před začátkem jednotlivých koncertů v Tylově domě.


Důležité informace

  • Termín:

    neděle, 6.květen 2018 - 27.květen 2018

  • Začátek:

    18:00

  • Cena:

    80,200 Kč

Vložil Šauerová Naděžda (9.5.2018), přečteno 682x

Právě procházíte:

Úvod | Kultura | Martinů fest | Martinů fest 2018