Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

„Buďte vidět! PŘEŽIJETE!“

V duchu tohoto sloganu se ubírala činnost pracovníků Městského úřadu Polička, odboru dopravy při výkonu agendy BESIP, jež je součástí jejich pracovní náplně. Proto v měsíci únoru předali více jak 500 reflexních vest a jiných doplňků zajišťujících bezpečnost chodců při jejich účasti v provozu na pozemních komunikacích do poličských základních a mateřských škol.
Ve školním roce 2011/2012 je evidováno 443 školáků navštěvujících první stupeň místních základních škol a 332 dětí v předškolním věku, které navštěvují zdejší mateřské školy. Vzhledem k takto vysokému počtu dětí není snadným úkolem vybavit všechny reflexními prvky. Ve spolupráci s oddělením BESIP, jež je součástí Ministerstva dopravy ČR a které v Pardubickém kraji zastupuje Ing. Otakar Švec, se však pracovníkům Městského úřadu Polička, odboru dopravy podařilo tento úkol z větší části splnit. Pro každé dítě navštěvující poličské mateřské či základní školy se totiž podařilo nějaký ten reflexní doplněk obstarat. Cílem však nadále zůstává vybavit každého předškoláka i školáka dostatečným počtem reflexních doplňků, které pomohou zajistit jejich viditelnost při cestě do školy a zpět a přispějí tak ke zvýšení bezpečnosti dětí v Poličce.
Nutno zde podotknout, že právě reflexní prvky obsahující fluorescenční a reflexní materiály umožňují řidičům motorových vozidel spatřit chodce již na vzdálenost 200 metrů. S přihlédnutím ke skutečnosti, že bílé oblečení, jež je pro řidiče nejlépe registrovatelné, umožňuje viditelnost chodce na vzdálenost „pouhých“ 55 metrů, má užití reflexních doplňků chodci nezanedbatelný účinek, neboť téměř čtyřnásobně zvyšuje jejich viditelnost.
Daleko těžším úkolem než reflexní doplňky obstarat, však zůstává, přinutit chodce všech věkových kategorii tyto reflexní doplňky nosit. Jak vyplývá ze statistik pro Pardubický kraj, nejtragičtější příčinou nehod chodců v roce 2011 bylo neopatrné nebo náhlé vstoupení do vozovky z chodníku nebo krajnice. Tímto způsobem došlo k 586 nehodám, při nichž zahynulo 9 chodců. Dalších 7 chodců zahynulo v důsledku nesp¬rávného zhodnocení dopravní situace a 4 chodci zahynuli v důsledku špatného odhadu vzdálenosti (rychlosti) vozidla, blíže nespecifikovaného nesprávného chování chodce apod. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě. Je tedy zcela nezpochybnitelné, že použití reflexních doplňků chodci, riziko nehodovosti zásadním způsobem snižuje. Řidič, který chodce registruje již na větší vzdálenost, má totiž daleko více času na odhad chování chodce a případně i na odvrácení vzájemného střetu.
Cílovou skupinou pro pracovníky Městského úřadu Polička, odboru dopravy, tedy dále zůstávají především děti, kterým se formou spolupráce s mateřskými a základními školami snaží vštípit do podvědomí pravidelné a zcela automatické používání reflexních doplňků při jejich účasti na provozu na pozemních komunikacích. Nadarmo se totiž neříká, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Na závěr je tedy vhodné připomenout ještě jeden známý a neméně pravdivý slogan: „Buďte vidět! PŘEŽIJETE!“

Bc. Jan Kovář, Městský úřad Polička, Odbor dopravy

 

Vložil Šauerová Naděžda (29.2.2012), přečteno 4243x

Právě procházíte:

Úvod | Městský úřad | Informace z odborů | „Buďte vidět! PŘEŽIJETE!“