Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Ptejte se...

OtázkaDobrý den, pane starosto, občané si už na žebračku u Penny i neochotu města tuto situaci řešit po vzoru Svitav a Litomyšle zvykli. Nyní však paní začala obcházet domy a obtěžovat lidi přímo u nich doma. Osobně jsem ji v době svátků viděl na ulicích Eiseltova a Ladova. Chtěl bych se v této souvislosti zeptat na 2 věci: 1. Co s tím hodláte dělat? 2. Kde je paní se synem ubytována a kdo hradí jejich pobyt zde? Mám děti a tato 2 individua s nebezpečným psem, která jsou permanentně pod vlivem alkoholu, mě znepokojují. Litomyšl má vyhlášku zakazující žebrání, proč ji nemá naše město? Zkuste mi, prosím, odpovědět zcela konkrétně,žádné obecné fráze mě nezajímají. Děkuji za Vaši odpověď. Jiří Škorpík
Odpověd

Vážený pane Škorpíku,

souhlasím s Vámi, že chování Dolákových (paní žebračka a syn, který nepracuje) je pro naše město velmi nepříjemné v podobě obtěžování mnoha lidí.

Dobře to vím a souhlasím s Vámi. V této věci jsem se již nespočetněkrát angažoval v podobě různých jednání, která zatím nevedla ke kýženému cíli. Bohužel v této věci nám ani legislativa nedává žádný prostor.

Za zásadní považuji, že díky naší iniciativě a složitému procesu se povedlo přes Polské velvyslanectví v Praze obnovit paní Dolákové doklady nezbytné k obnovení vyplácení starobního důchodu, který má zhruba 2 roky zastaven, a na který má na základě odpracovaných let v Telecím, konkrétně v zemědělství, nárok.

Obnovení vyplácení důchodu považuji za zásadní z důvodu, že bude klíčem k přestání žebrání a k možnosti ubytování na některé ubytovně a nemusí to být pouze v Poličce.

Přes všechny potíže, věřím, že se situace zlepší. Zlobí mě neskutečná pomalost celého byrokratického postupu k obnovení vyplácení důchodu. Paní dobře ví, že až začne dostávat důchod, tak náš tlak na ukončení žebrání ještě výrazně zesílí. Pokud by nedodržela slib o ukončení žebrání, jsem připraven učinit i nadstandardní kroky v podobě, že paní budeme většinu dne hlídat a nedovolíme jí žebrat.

Velice mě zlobí přístup jejího syna, který je v nejlepších letech a stále nepracuje. Již jsem mu sehnal několik pracovních pozic, které nakonec přes své sliby nepřijal a do práce nenastoupil. Stále tvrdí, že dokud nebude mít kde bydlet, není možné z lesa chodit do práce.

Musím také napsat, že jsme oba dva chtěli mnohokráte ubytovat odděleně na ubytovnách, což stále odmítají, chtějí bydlet pouze spolu a čekají na obnovu vyplácení důchodu. Osobně mám též silný pocit, že syn svoji maminku velice zneužívá a že to překračuje veškeré lidské meze. Obrátil jsem se i na státní policii, která však bez konkrétních podnětů maminky není oprávněná situaci řešit.

Vážený pane, píšete o konkrétní odpovědi, fráze Vás nezajímají, já z toho cítím, že máte za to, že v této věci nekonám.

Věřte, že je to zcela jinak. Já tomu věnuji velice mnoho a nehodlám v této věci ukončit snahu dříve, než vše uspokojivě vyřešíme. Mé možnosti jsou ale velmi omezené. I sociální systém, který je v naší zemi včetně Poličky velmi propracován, to nedokáže vyřešit a já z pozice starosty to mám zachránit.

Ano, přesto Vám ale slibuji, že celou věc pomohu dořešit, prosím ještě o krátký čas strpení.

S pozdravem

 

Jaroslav Martinů

starosta města

Info

Autor otázky:  Jiří Škorpík
Odpovídal(a):  Jaroslav Martinů
Datum otázky:  28.12.2017 13:56:23
Datum odpovědi:  12.2.2018 13:13:12

Právě procházíte:

Úvod | Ptejte se... | Odpověď