Město Polička

obrázek

Studenti poličského gymnázia se v USA neztratili

Studenti poličského gymnázia se v USA neztratili

Starosta města Jaroslav Martinů přivítal delegaci studentů poličského gymnázia ve složení Ondřej Češka, Milena Chadimová, Kateřina Kvasničková a Štěpán Pejchar s jejich učitelkou Mgr. Magdalenou Jakubcovou. Ti všichni se vrátili po velmi úspěšné desetidenní konferenci středoškolských studentů a budoucích lídrů pod názvem LIYLS ve Virginii ve Spojených státech amerických.

Naši studenti zde zastupovali nejen Poličku, ale celou Českou republiku.  Mezi dalšími mladými lidmi z 28 zemí celého světa se rozhodně neztratili. Úspěšná byla i jejich prezentace naší republiky a města Poličky. V nabitém programu poznávali nejen USA, ale i životní zkušenosti studentů z jiných zemí. Diskutovali o globálních tématech, jako jsou lidská práva, udržování historické paměti, sociální nerovnost, životní prostředí nebo trvale udržitelný rozvoj.

V debatě se starostou města mluvili o svých zážitcích a často i překvapujících zkušenostech ze svého pobytu v USA. „Děkujeme městu Poličce za podporu a za možnost se této konference zúčastnit. Rádi bychom naše studenty přihlásili i na další ročník,“ vyjádřil dík a plány ředitel gymnázia Mgr. Josef Dvořák.

Naděžda Šauerová, tisková mluvčí města

 

LIYLS 2019 – Loudoun International Youth Leaders Summit – Mezinárodní konference mladých lídrů

Když jsme se na podzim minulého roku přihlásili do výběrové soutěže na naší škole s cílem zúčastnit se Konference mladých lídrů ve Virginii, USA, nevěřili jsme úplně tomu, že by se nám ten sen mohl splnit. I po oznámení, že jsme byli vybráni reprezentovat ČR, to nikomu z nás stále nedocházelo. V přípravě na konferenci nás čekalo ještě pár úkolů a několik textů, které jsme museli sepsat, a pak už se přiblížil den odletu.

Odlétali jsme z Vídně a po mezipřistání v Londýně jsme zhruba po 12 hodinách přistáli ve Washingtonu, kde nás na letišti vítaly naše hostitelské rodiny, aby nás odvezly k sobě domů. Právě v ten okamžik mi začalo postupně docházet, že opravdu strávím 12 dní v USA. Každý den byl nabitý zajímavými přednáškami, setkáními a diskusemi s lidmi ze všech možných zemí. Ze zemí blízkých, jako jsou např. Polsko, Německo nebo Bosna, ale i ze zemí, o kterých jsme mohli zatím jen číst: Japonsko, Korea, Pákistán, Libanon, Jihoafrická republika, Senegal, Austrálie. Kromě pracovních setkání a výletů na místa spjatá s historií, jsme se věnovali přípravě panelu o České republice, kterým měla každá delegace představit svou zemi ostatním, a celý týden jsme pracovali na projektu nazvaném „akční plán“, kterým jsme měli navrhnout, co bychom chtěli každý ve své zemi nebo komunitě změnit. Nápadů bylo hodně. Nakonec jsme se zaměřili na zlepšení atmosféry školy, tzv. school spirit na našem gymnáziu. Americká střední škola nám byla velkou inspirací.

  

Naše výprava do Ameriky nám přinesla mnoho krásných zážitků, nových myšlenek a jiný pohled na svět. Mně osobně to otevřelo oči. Více si vážím toho, co tady máme. V diskusích se studenty z některých asijských zemí jsme si uvědomili, že ne všude mají svobodu slova, projevu nebo shromažďování, něco, co my už považujeme za samozřejmost. Pokud chtějí studenti v Americe vystudovat vysokou školu, musí si vzít vysokou půjčku. Ano, v některých aspektech si žijí americký sen, ale na druhou stranu je spousta pravidel svazuje mnohem víc než nás. Jsem ráda, že jsem mohla porovnat míru svobody v našich zemích. Cesta do Ameriky pro mě byla životním zážitkem, který mi přinesl spoustu skvělých setkání a kamarádů, na které jen tak nezapomenu. Zažili jsme úžasné momenty, poznali nové prostředí, které jsme až dosud znali jen z filmů a seriálů. A viděli jsme, že přes všechny rozdíly v životním stylu, v politickém přesvědčení nebo náboženství, můžeme společně vytvořit prostředí pro diskusi a porozumění.

Rádi bychom poděkovali všem, kteří nám umožnili zúčastnit se mezinárodní konference ve Virginii a reprezentovat tak nejen naše gymnázium a město Polička, ale především naši zemi.  Za finanční podporu děkujeme především městu Polička a firmám MEDESA a COMFI.
 

Kateřina Kvasničková, Ondřej Češka