Město Polička

obrázek

Hrad Svojanov otevřel své brány!

Hrad Svojanov otevřel své brány!

Po celou sezonu nebudou chybět komentované prohlídky památky, slavnosti, zajímavé akce, ani ochutnávky jídel. Naplánujte si výlet!

Hrad Svojanov bude mít brány dokořán na víkendy už od 4. března, vždy o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin. Výletníci nepřijdou o komentované prohlídky obou hradních okruhů, tedy hradního paláce, který je stylizovaný do 19. století, do doby posledního soukromého majitele hradu, a středověkých sklepení opředených pověstmi a legendami. Otevřený bude samozřejmě také venkovní areál, zahrady, hradby i vyhlídková věž.

V dalších měsících budeme vítat návštěvníky i ve všední dny od 9 do 17 hodin, v dubnu a květnu mimo pondělí. O Velikonocích, a to i ve svátek, budou průvodci vyprávět o tradicích a hrad bude jarně vyzdobený. První slavnosti máme v plánu na 15. a 16. dubna. Ponesou se v duchu oslav jara.

Na květen je nachystaný tradiční hradní jarmark s doprovodným programem. Netradiční akce přibude 20. května. Přiblíží starší časové období dějin, než na které jsou výletníci na hradě zvyklí. Všichni se přenesou do dob raného středověku, do doby Vikingů. V areálu hradu vznikne i středověké ležení.

Letní měsíce jsou vždy ve znamení výletů a slavností. Na co se mohou výletníci těšit? Hned první červnový víkend bude na Svojanově zasvěcený pohádkám. Se známými bytostmi se budou malí a velcí návštěvníci potkávat na prohlídkových trasách ve dnech 3. a 4. června.

Ve sváteční dny 5. a 6. července na hradě oslavíme zakladatele hradu Přemysla Otakara II. symbolickými královskými slavnostmi. Ve jménu krále se odehrají rytířské souboje, předvedou se tanečnice a bubeníci. Na týden od 16. do 22. července se na Svojanov nastěhují řezbáři. Přímo před zraky návštěvníků budou vytvářet postavičky a stavby do dalšího ze svých pohyblivých obrazů. Na několik dní se na Svojanov dostaví také mistr kat se svými pomocníky. Právo útrpné v přímém přenosu se v hradní mučírně bude odehrávat od 20. do 23. července.

Tradiční přehlídka loutkových ale i hraných divadel je v plánu na 5. a 6. srpna. Všichni se mohou těšit na zpívání a vyprávění Evy Hruškové a mnohé další divadelníky. Večerní výprava do dob posledního soukromého majitele se uskuteční 18. a 19. srpna, kdy jsou v plánu oživené prohlídky. Na konci prázdnin vypukne na hradě třicetiletá válka. Ve dnech 26. a 27. srpna se výletníci ocitnou přímo v dění tohoto nejvleklejšího válečného konfliktu.

Pro mlsné jazýčky budou minimálně třikrát během celé sezony připravené ochutnávky dobových pokrmů. V době dušičkové si na Svojanově připomenou postavy hradních stínů, tedy osudy osob, které jsou úzce spjaté s historií hradu. Doba adventní bude patřit vyprávěním o zvyklostech, oslavám narození Ježíška, sváteční výzdobě a voňavému cukroví.

Bližší informace ke konkrétním akcím se dozvíte v aktuálním období na webových stránkách hradu a na hradním facebooku.