Město Polička

Polička Jazz Festival 2023

Posluchači, kteří vyhledávají kvalitní hudbu, renomované interprety a zároveň ocení dobrou atmosféru a pohodu, by si neměli nechat ujít koncerty blížícího se jazzového festivalu v Poličce. Jeho 26. ročník proběhne v Tylově domě v druhé polovině dubna. Sál se v tyto dny promění ve velkou hudební kavárnu s nevšední nabídkou, ze které si každý může vybrat.
Festival zahájí ve středu 19. 4. koncert, který bude poctou legendární autorské dvojici Jiří Suchý a Jiří Šlitr. V podání zpěváků divadla Semafor a kapely swingového klavíristy Jakuba Šafra uslyšíme nejznámější hity divadla Semafor z dob jeho slavné éry šedesátých let.


Hlavními festivalovými večery budou pátek a sobota 21. a 22. 4. 2023 – oba dny se můžeme těšit na dvě kapely a zajímavý program. Úvod pátečního večera bude patřit newyorskému varhaníkovi Brianu Charettovi (nominace na Grammy) a jeho českým přátelům Liboru Šmoldasovi a Tomáši Hobzekovi. Jejich muzika, oceňovaná kritiky i posluchači,  spojuje hloubku moderního jazzu a syrový život harlemských předměstí. Druhá část večera bude patřit skladbám z kultovní americké hudební komedie The Blues Brothers (1980, režisér John Landis). Za doprovodu The Loop Jazz Orchestra, skládajícího se z předních osobností českého jazzu, se představí sólisté z amerického pěveckého sboru Jeremy Winston Chorale. Hity jako Sweet Home Chicago, Gimme Some Lovin' nebo Who’s Making Love zakončí páteční program.
Kontrabasista František Uhlíř, legenda české jazzové scény, a jeho septet zahájí sobotní program. Česko-britské uskupení zkušených muzikantů představí skladby z autorského alba Story Of My Life – Music For Septet natočeného v roce 2020. Závěr festivalu bude patřit brněnskému big bandu Cotatcha Orchestra, kapele, kterou založil před osmi lety trumpetista Jiří Kotača s vizí hrát neotřelou a originální bigbandovou hudbu. Do Poličky přijíždí s devítinásobnou držitelkou hudební ceny Anděl Lenkou Dusilovou, novými autorskými skladbami i hity z oceňovaného alba Bigbandová elektronika.

Celý festival pak doprovodí nevšední výtvarná výstava - Marie Plotěná, známá brněnská karikaturistka, ilustrátorka a malířka, představí svůj pohled na svět hudby. Výstava s názvem Ozvěny hudebního nebe bude v Tylově domě k vidění od 19. 4. do 18. 6. 2023.

Jaroslav Mareš