Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Němečtí partneři nás inspirují

Na setkání s „kolegy“ z Würzburgu o sociálně aktivizačních službách pro rodiny s dětmi dorazili do Poličky 21. října zástupci krajského a městského OSDPODu, ředitelé příslušných charit a vedoucí SAS v Pardubickém kraji.

Setkání proběhlo v domě Jordán. Významný host, PhDr. Miloslav Macela, iniciátor transformace péče o ohrožené děti a náhradní rodinné péče v ČR, posluchačům sdělil, že transformace vedená shora nestačí. Důležité je provést komplexní reformu, která je v současné době hotova cca z 10%. Pro její další vývoj bude klíčové směřování nové vlády a to, jak půjdou reformě naproti přímo pracovníci z oboru.
Účastníci setkání si vyslechli rozdíly mezi českými a německými službami, jako např. že v Německu hradí ústavní péči umístěného dítěte (která je významně dražší) přímo OSPOD ze svého rozpočtu.
Co dále zajímalo zúčastněné hosty, popisuje Bc. et. Bc. Pavel Šimon, vedoucí služby Šance pro rodinu Oblastní charity Polička, následovně. „Často byly kladeny dotazy na kapacitu, a jak se počítá přímá práce. Oni používají termín (OCS) "odborně- klientská hodina". Zaujalo nás, že se do toho počítá i psaní zápisu a administrativa v kanceláři, a čas dopravy ke klientovi, což mi započítávat nesmíme. Překvapilo nás také, že inspekce na sociální služby tam chodí do 24 hodin po svém nahlášení.“
Během dne nechyběly ani přednášky o Charitě na národní úrovni i jejím působení v Poličce, vysvětlení činnosti sociálně aktivizačních služeb a jejich financování.
Informačně nabitou část odlehčila návštěva prostor Oblastní charity Polička. Na základě pozvání tajemníka města JUDr. Bohuslava Břeně a pana starosty Jaroslava Martinů, kteří se o sociální služby v Německu živě zajímali, zavítali hosté i na městský úřad. Podvečer byl věnován prohlídce hradu Svojanov s večeří v tamní stylové restauraci.
„Cílem a smyslem celého projektu bylo poučit se z dobré praxe našich německých přátel a kolegů. Naši kolegové z Německa nás upozorňovali na chyby, které v reformě sociálně právní ochrany udělali u nich. Pro nás to jsou cenné zkušenosti, které můžeme v praxi aplikovat. Jde např. o důležité poznatky o vývoji celého systému tam, systematickou spolupráci mezi sociálními službami a ústavy, propojení zdravotnictví, sociální sféry a vzdělávacího systému ve funkční celek,“ zhodnotil celou akci Pavel Šimon na závěr.

Jana Dobrovolná

 

Vložil Šauerová Naděžda (10/31/2013), přečteno 2828x

Fotografie

Obrázek ke článku - č.3529
Obrázek ke článku - č.3530
Obrázek ke článku - č.3531
Obrázek ke článku - č.3534
Obrázek ke článku - č.3532
Obrázek ke článku - č.3533

Právě procházíte:

Úvod | Sociální služby | Charita Polička | Němečtí partneři nás inspirují