Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Týden pro duševní zdraví opět i v Poličce

Světový den duševního zdraví připadá každoročně na 10. říjen. V Poličce jej letos prostřednictvím akcí Otevřených dveří Oblastní charity Polička oslavíme v týdnu od 29. září do 5. října.

Na pondělí 29. září je připravena beseda se studenty 4. ročníku místního gymnázia, s nimiž o známých i méně známých duševních chorobách a psychiatrii jako takové pohovoří Bc. Štěpán Plecháček, sociální pracovník střediska Otevřené dveře.

Výtvarnou a literární tvorbu lidí s duševním onemocněním představí výstava „Díla (ne)mocné duše“, která se uskuteční od středy 1. října do čtvrtka 16. října v Centru Bohuslava Martinů. Prezentované práce klientů Otevřených dveří vykreslí pocity, prožitky a vjemy lidí, kteří jsou vystaveni vlivu duševní nemoci. Součástí akce je putovní výstava „Jsem jako ty“, která zahrnuje básně a obrazy lidí nemocných schizofrenií, a jejímž cílem je přiblížit veřejnosti svět této nemoci prostřednictvím umění. Vernisáž výstavy se koná ve středu 1. října v 15h v AV sále Centra Bohuslava Martinů v Poličce.

V pátek 3. října od 18h se v Centru Bohuslava Martinů uskuteční beseda pro veřejnost na téma „Deprese známá a neznámá“. Přednášející (PhDr. Karolína Dvorská, psycholožka a psychoterapeutka, Psychiatrické centrum Praha a Petr Koubíček, staniční sestra, Psychiatrická nemocnice Praha Bohnice) pohovoří o depresi jako samostatné nemoci, příznaku i slovu z běžného slovníku. Vysvětlí, jak se dá poznat, když našeho blízkého trápí deprese, jak ji lze léčit a zda lze depresi přecházet. Představí depresivní potíže jako reakci na náročnou životní situaci a nezapomenou ani na možnosti péče o vlastní duševní zdraví a pohodu.

Týden zakončí víkendová akce určená pro klienty střediska a jejich blízké – psychoedukační kurz. Karolína Dvorská a Petr Koubíček povedou přednášku a skupinovou diskusi o vlivu duševní nemoci na život nemocného i jeho okolí, životních hodnotách a životním stylu, a jejich místu v péči o duševní zdraví. Přiblíží také problematiku partnerství, rodičovství a života rodiny v kontextu duševní nemoci. Prostor bude i na individuální konzultace.

Srdečně zveme všechny příznivce duševního zdraví na výstavu a besedu pro veřejnost – vstup na obě akce je volný!

 

Jana Dobrovolná

 

 

Vložil Šauerová Naděžda (9/29/2014), přečteno 2672x

Právě procházíte:

Úvod | Sociální služby | Charita Polička | Týden pro duševní zdraví opět i v Poličce