Město Polička

obrázek

Výstava betlémů v muzeu - online a návod na výrobu betlému a vánočního stromečku

Výstava betlémů v muzeu - online a návod na výrobu betlému a vánočního stromečku

Přestože nemůžete osobně zhlédnout výstavu rozkládacích knih a betlémů Vojtěcha Kubašty a těšit se tím, že jedním pohybem ruky ožívají, můžete jeho výtvarné postupy vyzkoušet doma. 

Přikládáme jednoduché návody, jak si vytvořit papírový betlém nebo vánoční stromek - přáníčko  technikou pop-up.

 

 

 

V poličském muzeu se koná netradiční vánoční výstava PAPÍROVÝCH BETLÉMŮ A ROZKLÁDACÍCH KNIH VOJTĚCHA KUBAŠTY, jenž byl tvůrcem mnoha ilustrací, panoramatických pohlednic, obalů, reklamních plakátů, kalendářů, vystřihovánek a knih. O velkém nadání tvůrce svědčí i jeho práce pro společnost Walt Disney!

„Jak mnohotvárný a zábavný může být list papíru! Zvlášť v rukou malíře, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubašty. Určitě jste se setkali s jeho prostorovými knížkami nebo betlémy zpracovanými technikou pop up. Stačí jeden pohyb ruky, knížka se otevře a do prostoru se zvedne celá kulisa i s postavami. Některé scény navíc obsahují pohyblivé prvky,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková.

Jádrem výstavy budou rozkládací papírové betlémy Vojtěcha Kubašty. Pro srovnání budou vystaveny i jiné, vystřihované papírové jesličky. Dále uvidíte velké množství obrázkových knih, především pohádek, které byly vydávány v 60. a 70. letech 20. století. Výrobu několika příběhů dokonce Kubaštovi zadalo Walt Disney studio. V menší míře ukážeme autorovy pohlednice nebo reklamní letáky.

„Aby všichni návštěvníci mohli zažívat úžas z toho, že jedním otevřením knížka tzv. vyroste a příběh živě promluví, připravili jsme kopie vystavených knížek, které si vezmou do ruky,“ dodává.

Vojtěch Kubašta se narodil v roce 1914 ve Vídni, ale od roku 1919 žil v Praze. V roce 1938 dostudoval architekturu na ČVUT v Praze a dále se věnoval knižní grafické úpravě. Od roku 1953 spolupracoval s nakladatelstvím Artia, tyto knihy vyšly v překladech do 22 jazyků. Ve čtyřicátých letech ilustroval dětské knihy například Kouzelné obálky nebo Příběhy z medové stráně.  V poválečném období se jeho tvorba přesunula z grafické úpravy knih pro dospělé ke kolorované grafice s pražskými motivy, trojrozměrným papírovým betlémům a především pokračoval v práci na knihách pro děti. Ty nejen ilustroval, ale také vytvářel podle vlastních návrhů trojrozměrné rozkládací knihy, ve své době na světové úrovni. Díky jejich exportním vydáním je dodnes ve světě uznáván jako jeden z průkopníků prostorové dětské knihy. Velkou kolekci výtvarníkových knih schraňuje americké muzeum Bienes Museum of the Modern Book.

Více  www.cbmpolicka.cz Výstava je zapůjčena od sběratele J. V. Marouška.

Alena Zavoralová 
Městské muzeum a galerie Polička