Město Polička

Očkování - aktuální informace 15. 1. 2021

Jak se mohu k očkování přihlásit

Od 15. ledna 2021 se mohou k očkování přihlašovat obyvatelé České republiky, kteří jsou starší 80 let. Od února se může registrovat široká veřejnost.

Registrace k očkování a rezervace termínů probíhá za pomoci centrálního rezervačního systému na adrese registrace.mzcr.cz, crs.uzis.cz. crs.uzis.cz.

S registrací mohou pomoct jak rodinní příslušníci, tak bezplatná linka 1221.

Systém podle zadaných údajů (např. věk, zdravotní stav) určí prioritu a přidělí zájemci termín očkování.

Dle typu vakcíny proběhne očkování v jednom nebo dvou termínech

K samotnému očkování je třeba donést občanský průkaz, průkaz od zaměstnavatele a poslední zprávu od lékaře, která se týká zdravotních problémů, které zájemce do systému zapsal.

 

Očkování v Pardubickém kraji

15. 1. bude spuštěn centrální registr pro očkování. 

18. ledna kraj zkušebně zahájí provoz velkokapacitního vakcinačního centra v Sále Jana Kašpara v Pardubicích. Jeho provozní doba bude zpočátku 8 hodin denně 5 dnů v týdnu a v následném ostrém provozu od 1. února pak 12 hodin denně 7 dnů v týdnu. Personál bude zajištěn zčásti z Nemocnice Pardubického kraje.

1. února zahájíme provoz očkovacích center II. typu v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a v Ústí nad Orlicí. Budou otevřena 8 hodin denně 5 dnů v týdnu. Ve fázi IA dle státní strategie očkování budou očkováni profesní zdravotničtí pracovníci a klienti domovů pro seniory. V této fázi budou očkováni také občané nad 80 let věku z řad veřejnosti.

Pravděpodobně 1. 3. otevřeme dle potřeby další vakcinační centra vybudovaná ve městech s rozšířenou působností pro fázi IB. Jednáme o tom s jejich starosty a starostkami.

S prosbou o spolupráci ve vakcinačních centrech jsme oslovili všeobecné praktické lékaře pro dospělé, praktické lékaře pro děti a dorost, ambulantní specialisty a stomatology, i jejich zdravotní sestry, aby nám v očkovacích centrech vypomáhali.

Naším cílem je proočkování co největšího počtu obyvatelstva našeho kraje v co nejkratším čase. Řídíme se vládní strategií očkování a jsme závislí na dodávkách vakcín ze strany státu. Provoz . Provoz očkovacích center mohou případně narušit nepravidelné dodávky vakcín do kraje.

 

Proč se očkovat?

Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě.
Zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravé neštovice, dětská obrna, záškrt)

Každý, kdo se naočkuje, pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou.

Očkování bude dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Úspora času a peněz, možnost žít plnohodnotný život.
Neschopenka kvůli covid-19 znamená pro běžnou domácnost velké finanční ztráty. V případě komplikací tohoto onemocnění je samozřejmě nutná hospitalizace v nemocnici, po které obvykle následuje rekonvalescence. Tomu všemu zabrání vakcína.

 

Otázky a odpovědi

Kdy bude vakcína proti COVID-19 dostupná?

Dne 21. 12. 2020 doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) udělit vakcíně vyvinuté firmami BioNTech a Pfizer podmínečnou registraci. Evropská komise vzápětí tuto registraci schválila.
Dne 6. 1. 2021 vydala Evropská komise rozhodnutí, kterým se uděluje podmínečná registrace vakcíně firmy Moderna. Jde tak o druhou vakcínu, která bude moci být používána v Evropské unii.
Více informací k vakcíně Comirnaty najdete zde.
Další podrobnosti k vakcíně firmy Moderna jsou k dispozici zde.

Co víme o tom, jak fungují tyto vakcíny?

Vakcíny firmy BioNTech a Pfizer a Moderna patří mezi mRNA vakcíny. Technologie mRNA je nová, ale ne neznámá: vědci se jejímu vývoji věnují posledních 30 let. Tato technologie byla již využita k přípravě vakcín nejen proti virům (např. viru chřipky, viru Zika, viru vztekliny a cytomegaloviru), ale i proti některým typům zhoubných nádorů.
Jak tyto vakcíny fungují se dozvíte v článku, který připravil tým Národního zdravotnického informačního portálu.

Kdy začne očkování a kdo dostane vakcínu jako první?

Očkovat se ve všech členských zemích EU začne najednou, a to 27. 12. Distribuce bude dále probíhat postupně, dle kapacit výroby. Právě proto jsou ve vakcinační strategii stanoveny skupiny obyvatel, které budou očkovány přednostně. V první vlně se jedná zejména o seniory, zranitelné skupiny obyvatel a zdravotníky, kteří zajišťují krizovou připravenost zdravotního systému.

Dostanou se k očkování všichni?

Ano. ČR má objednán dostatečný počet vakcín pro všechny své obyvatele. V současné chvíli jsou závazně objednány dávky pro cca 5,5 milionu obyvatel ČR, v záloze je možnost objednat dávky pro dalších až 10,6 mil. osob. ČR má tedy zajištěný dostatek vakcín pro všechny osoby.

Pro koho bude očkování vhodné?

Vakcíny jsou vyvíjeny pro dospělé. Pro děti nebo těhotné ženy alespoň zpočátku vhodné nebudou. Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65 – 70 % populace.

Mohou se vakcínou nechat očkovat děti?

Vakcína Comirnaty je určená pro osoby starší 16 let, vakcína firmy Moderna pro osoby starší 18 let.

Kolik mě bude očkování stát?

Očkování proti COVID-19 bude NEPOVINNÉ a BEZPLATNÉ.

 

Zdrojem informací jsou internetové stránky Ministerstva zdravotnictví ČR a Pardubického kraje

 

Další důležité informace  najdete v příloze