Město Polička

Polička Jazz Festival 2021 v netradičním termínu

V pořadí 24. ročník poličského jazzového festivalu, původně plánovaného na duben 2020, proběhne ve dnech 17. – 20. 11. 2021. Festival, který je neodmyslitelnou součástí kulturní nabídky v Poličce, je událostí ceněnou posluchači, muzikanty i hudebními odborníky. Tradičně žánrově pestrá dramaturgie přináší i letos nabídku mnoha hudebních stylů v podání předních interpretů.

Festival zahájí ve středu 17. 11. The Loop Jazz Orchestra, bigband, který založil trumpetista Jan Hasenöhrl a ve kterém kolem sebe shromáždil řadu zkušených jazzmanů. Do Poličky přijíždí se skladbami a aranžemi světových legend, jakými jsou Chick Corea, Bob Mintzer, Paquito D’Rivera, Gordon Goodwin, Arturo Sandoval a další.

Festival pokračuje dvěma večery v pátek a sobotu 19. a 20. 11., na každém se představí tři nevšední hudební uskupení. Začátek pátečního večera bude patřit tradičnímu jazzu a neworleanskému dixielandu. Úspěšný interpret tohoto žánru, pražská kapela J. J. Jazzmen, vystoupí se zpěvačkou Barborou Vágnerovou. Poté se představí legenda české jazzové scény, kontrabasista František Uhlíř, který přijíždí na festival se šesticí českých a britských muzikantů. Závěr pátečního večera pak bude opravdovou hudební lahůdkou. Americká zpěvačka Juwana Jenkins naplní sál autentickým zvukem tradičního blues i hudbou plnou swingu, soulu a gospelu.

Sobotní večer uvede newyorský basista a skladatel Mike Parker, jehož hudba byla kritiky označena za „geniální syntézu všech hudebních žánrů“. V Poličce se představí s trojicí polských hráčů a hudebním projektem Meta. Dále se můžeme těšit na Martu Töpferovou, oceňovanou zpěvačku, kytaristku a skladatelku, která vystoupí s latinskoamerickými rytmy i vlastní tvorbou v doprovodu dvou jihoamerických hudebníků. Finále festivalu bude patřit kytaristovi Liboru Šmoldasovi a jeho NYC triu, ve kterém spolupracuje s dvěma americkými muzikanty  Adamem Nussbaumem a Jay Andersonem, kteří patří k legendám jazzové rytmiky.

Doprovodná výstava je tentokrát věnována Jiřímu Slívovi. Nepřehlédnutelná osobnost české i mezinárodní výtvarné scény představuje ve dvaceti grafikách svůj osobitý pohled na hudební svět.

Tylův dům se v tyto dny promění ve velkou hudební kavárnu, jejíž nabídka přesahuje běžné kulturní dění našeho regionu. Máte zde příležitost poslouchat dobrou hudbu i setkat se s přáteli. Podrobný program a vstupenky jsou k dispozici na www.tyluvdumpolicka.cz.

Jaroslav Mareš