Město Polička

obrázek

Televizní premiéra filmu Můj život s Bohuslavem Martinů - dnes na ČT2

Televizní premiéra filmu Můj život s Bohuslavem Martinů - dnes na ČT2

Televizní premiéru filmu Můj život s Bohuslavem Martinů uvede Česká televize v úterý 30. listopadu ve 21.45 na ČT 2. Nenechte si ujít jedinečný film o životě nejslavnějšího poličského rodáka! 

https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/3223408-bohuslava-martinu-pribizi-hrany-dokument-s-bohusem-byla-i-sranda-nepochybuje-reziser

 

Na jaře tohoto roku v rodném městě slavného skladatele natáčela Česká televize některé scény z filmu Můj život s Bohuslavem Martinů. Režisér snímku a spoluautor scénáře Jakub Sommer se pro film inspiroval stejnojmennou knihou skladatelovy manželky Charlotty. Film vznikl v České televizi v koprodukci s rakouskou televizí ORF a Nadací Bohuslava Martinů. Slavnostní premiéra filmu proběhla v rámci 58. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha 24. září 2021. Druhá slavnostní premiéra se uskutečnila 26. října v Tylově domě v Poličce.

„O Bohuslavu Martinů bylo již natočeno mnoho dokumentárních filmů. Proto jsem si říkal, že aby to mělo smysl, bude potřeba to pojmout jinak, více moderně. Tvar, který se pokoušíme natočit, je spíše takové doku-drama. To znamená, že podle skutečných událostí rekonstruujeme různé situace z jeho života," vysvětluje režisér Jakub Sommer formu, kterou je příběh slavného skladatele vyprávěn.

Snímek začíná v 60. letech 20. století, tedy již po smrti skladatele. Manželka B. Martinů Charlotta a Bohuslavův přítel a životopisec Miloš Šafránek vzpomínají na společné zážitky. Pomáhají jim v tom i skutečné dobové fotografie a filmové materiály, které byly poskytnuty také ze sbírek Městského muzea a galerie v Poličce.

V hlavní roli Bohuslava Martinů se představil herec Petr Stach, Charlottu Martinů ztvárnila Tereza Hofová a v roli Miloše Šafránka se objevil Ondřej Kavan. Skladatelovu múzu hraje Anna Fialová. 

V rodném městě skladatele filmaři natáčeli scény z jeho dětství na přelomu 19. a 20. století a také závěr celého filmu (70. léta), kdy po přenesení ostatků Martinů do Poličky vzniká jakási pieta na hřbitově, u hrobu Martinů. S filmaři jsme se mohli potkat v lokacích poličského náměstí, v rodné světničce na věži kostela sv. Jakuba, ve třídě B. Martinů v poličském muzeu, na hřbitově sv. Michaela, v lesoparku Liboháj. Některé scény byly natáčeny i v okolí Poličky, např. v Telecím u řeky Svratky. Zde Petr Stach musel absolvovat filmové záběry v ledové řece a nutno dodat, že teploty se pohybovaly max. okolo deseti stupňů. Ve filmu si mimo jiné zahrálo více než 40 poličských komparzistů.

Neváhejte a nechte se vtáhnout do komplikovaného, ale krásného světa geniálního hudebního skladatele, který si svou hudbou získal nejen evropské, ale i americké a japonské posluchače.