Polička

Oficiální stránky města

Česky
English
Deutsch

Listopadání oslaví čtvrtstoletí od konce totality a vyzve proti idealizování tehdejšího režimu

 Fotografie z listopadu 1989, happening na poličském náměstí, projekce dokumentu o  Ivanu Martinu Jirousovi  za účasti režisérky Moniky Le Fay nebo čtení povídek o dětství v socialismu a na závěr oblíbený retroples. K tomu mnoho dalších debat a filmovch projekcí. V Poličce začíná Listopadání.

První listopadovou sobotu v Poličce odstartuje další ročník Listopadání – tradičního programu, který během celého měsíce nabídne řadu akcí připomínajících život  v totalitě a události roku 1989. Cílem akcí je nejen pobavit a vzdělat, ale zároveň lidem připomenout, že život v komunistickém období nebyl zdaleka tak růžový, jak se možná mnohým lidem zdá dnes. „Dnes máme tendenci si mnohé věci idealizovat a na jiné zapomínáme. Každý rok se proto snažíme lidem paměť oživit a mladým zprostředkovat to, co sami nezažili,“ vysvětluje organizátorka Ludmila Homolová z poličské Městské knihovny.

Události listopadových revolučních dní před čtvrt stoletím - v roce 1989 přiblíží fotografie Pavla Váchy. Verniáž výstavy LISTOPAD ´89 …takoví jsme byli proběhne 1. listopadu v Městské knihovně v Poličce, a to za osobní účasti autora.

Hned následující den, v neděli, se program přesune do Divadelního klubu, kde bude od 19. hodin beseda a promítání dvou krátkých filmů z let 1968 a 1969 od Vlastimila Venclíka. V jeho dokumentu z roku 1968 Národ sobě aneb Groteskní dokument o cestě k socialismu se archivní záběry v podobě promluv straníků střídají s jejich kreslenými karikaturami.

 Druhý  film Nezvaný host je z roku 1969 a v hlavní roli se představí známý herec Pavel Landovský. „Za obsah filmu byl režisér Venclík  z fakulty FAMU vyhozen  a přes dvacet let pracoval ve zdravotnictví,“ popisuje Homolová.

Ve čtvrtek  6. listopadu od 20 hodin se zájemci mohou dozvědět, jak se šířily ielgální tiskoviny za socialismu, tzv SAMIZDAT. Povypráví o tom František “Čuňas”  Stárek, bývalý disident, dnes pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů, duchovní otec televizního seriálu  Fenomén underground  Za vydávání samizdatového časopisu Vokno strávil dva a půl roku v komunistickém kriminále.

Ve středu 6. listopadu bude program pokračovat komponovaným večerem v Divadelním klubu od 20 hodin, a to pod názvem Sólo pro Bondyho, Magora a rok 1989

Radis Selinger zahraje krátké divadlo podle knihy  Egona Bondyho - Strašidelné pohádky. Poté režisérka Monika Le Fay promítne svůj dokument 04826 Jirous a Josefa Klíč zahraje autorskou skladbou na violoncello Rekviem za Magora.

Zavzpomínat na svoje dětství prožité za socialismu budou moci všichni, kdo přijdou v pátek 14. listopadu do restaurace Pivovar.  Od 20. hodin zde proběhne scénické čtení povídek 60ti osobností Mé dětství v socialismu. U příležitosti 25. výročí Listopadu 1989 desítky známých osobností  připravily mozaiku příběhů, emocí a vzpomínek na svá dětská léta v období socialismu. Vykreslují mimořádně plastický obraz doby, kterou zažila stále ještě naprostá většina z nás. Zavzpomínejte s nimi na dobu, která měla trvat na věčné časy.

Listopadání bude pokračovat Happeningem na Palackého náměstí v Poličce v pondělí 17. listopadu od 14. hodin. Akce nazvaná Cesta labyrintem zavede zájemce do labyrintu srdce, kde si něco mohou přát a najít tu správnou cestu.

V úterý 25. listopadu do Poličky zavítá politik a novinář Luboš Dobrovský. Od 18. hodin budev Centru Bohuslava Martinů besedovat o tom, jak se rodila zahraniční politika po roce 1989, jak probíhalo vyjednávání a následný odsun Sovětských okupačních vojsk. Určitě ale dojde i na další zajímavá témata spojená s obdobím našeho návratu ke svobodě.

Listopadání vyvrcholí vesele, a to tradičním a oblíbeným Retroplesem, tentokrát ve stylu 30. let.  A to v  Divadelním klubu v pátek 28. listopadu od 21 hodin. Návštěvníci se tak přesvědčí, že  „Jen pro ten dnešní den stojí za to žít“ a tančit až do rána v rytmu hudby 30. let, o kterou se postará skupina TATABAND, která má v repertoáru klasický dixieland, swing i jazz. „Nechte se inspirovat obdobím 1. Republiky,  filmy Kristián či Velký Gatsby . Vstupte do tančírny a máte-li to rádi hot, přijde vám to vhod,“ lákají na Retroples organizátoři Listopadání občanské sdružení Pontopolis a Městská knihovna v Poličce.

Program je realizován za podpory města Poličky a Pardubického kraje ve spolupráci s CBM a Divadelním klubem v Poličce.

www.knihovna.policka.org

www.pontopolis.cz

 

Více informací poskytne Ludmila Homolová, tel. 737648943

 

 

 

Přílohy

Adobe reader (PDF) cestlabyrintemjitrenka (1) (641 kB)

Vložil Šauerová Naděžda (10/31/2014), přečteno 2621x

Právě procházíte:

Úvod | Organizace a služby | Spolky a sdružení | Listopadání oslaví čtvrtstoletí od konce totality a vyzve proti idealizování tehdejšího režimu