Město Polička

Naučná stezka

Nová naučná stezka v Poličce nabízí 9 tabulí a celý okruh je cca 1 km dlouhý. První tabuli najdete v městském parku pod Tylovým domem, projdete celý park Na valech, ulici Na Bídě, přejdete ulici Tyršovu, Parkány, Fortnu až do ulice Šaffova.

Seznam tabulí: 1. Kostel sv. Jakuba, 2. Nová čtvrť, 3. Radnice, 4. Martinů v parku, 5. Opevnění, 6. Na Bídě, 7. Barbakán, 8. Řez opevněním, 9. Hrad a Střelnice.

Výtvarná koncepce je originální a nová. Naším cílem je, aby turisty tabule zaujaly a umožnily dozvědět se zajímavou formou vše o památkách i historii a vlastně tyto památky „navštívit“ i mimo otevírací dobu.  Informace se týkají opevnění města, najdete zde i téma Bohuslav Martinů, radnice, kostel, park, moderní architektura a další. Všechny tabule mají výrazné grafické zpracování.

Nechtěli jsme turisty zahltit textem, proto na tabulích najdete zajímavé ilustrace a spíše stručný text. Rozšiřující informace a také překlad do anglického jazyka si mohou zájemci na každé tabuli přečíst díky qr kódu. Navíc každá tabule obsahuje otázku pro zamyšlení i zábavu.

Autorem textů je historik PhDr. David Junek. Grafické zpracování REK plus, s.r.o. Finanční zajištění a organizace projektu - město Polička.

Víte, co je barbakán a že v 70. letech se na zamrzlém Synském rybníku jezdívala plochá dráha? A stál v Poličce v 15. století hrad? To vše a mnoho dalšího se dozvíte na naučných tabulích města Poličky! Tak hurá na stezku!

Orientační mapa

Úvodní fotografie ke článku

1. Kostel sv. Jakuba

O stezce. Poutníky – místní i příchozí…

Úvodní fotografie ke článku

2. Nová čtvrť

Nová čtvrť za rybníkem patří k vzorovým…

Úvodní fotografie ke článku

3. Radnice

Stručné dějiny – Na náměstí stála…

Úvodní fotografie ke článku

4. Martinů v Parku

Stručné dějiny – při výkopových pracích…

Úvodní fotografie ke článku

5. Opevnění

Stručné dějiny – již krátce po založení…

Úvodní fotografie ke článku

6. Na Bídě

Alternativní průvodce – v roce 2003 vydalo muzeum…

Úvodní fotografie ke článku

7. Barbakán

Mapa z r. 1839 dokládá pojmenování…

Úvodní fotografie ke článku

8. Řez opevněním

je dostatečně instruktivní a přejeme Vám pěknou procházku…

Úvodní fotografie ke článku

9. Hrad a střelnice

Hrad ve městě Polička je často zmiňován v literatuře,…