Program jazzového festivalu (2006)
PÁTEK 21.4. od 20.00 hodin v Tylově domě
Lee Andrew Davison (USA)
& Věra Křížková a Vít Fiala X-tet (CZ)
Jazzový zpěvák a muzikolog L.A.D. pochází z americké Oklahomy. Vyrůstal v prostředí protestanského chorálu, spirituálů a gospelů. Jako syn farmáře zažil realitu rasově segregovaného základního školství. Po studiu na univerzitě v Alabamě se usadil v Bostonu a založením profesionálního gospelového kvarteta navázal na muzikální tradici své rodiny. Uplatnil zde i své zkušenosti z dirigování univerzitního sboru. Posléze se stal dirigentem Gospelového sboru Harvardské univerzity. V roce 1991 se přestěhoval do Prahy a navázal spolupráci s předními českými jazzmany. Od roku 1996 za doprovodu instrumentalistů – Radima Linharta, Víta Fialy a Jaroslava Šindlera koncertuje se svým programem z oblasti spirituálů, gospelů a jazzových standardů v Praze a jiných českých městech.
Milan Svoboda Quartet
Jiří Bárta (cello)
Hudba Kvarteta Milana Svobody navazuje na tradici moderního jazzu 60. a 70. let. Objevují se zde však také vlivy rocku, folklóru a soudobé hudby vážné. Milan Svoboda řadí často své kompozice do větších tématických celků a vznikají tak příznačné suity, které umožňují dostatek prostoru pro kreativní improvizace všech členů skupiny. Se svým kvartetem koncertoval Milan Svoboda téměř po celé Evropě, v USA a v Indii, zúčastnil se řady jazzových festivalů.
Jiří Bárta vstoupil na hudební scénu na přelomu 90. let a brzy se dostal do mezinárodní ligy předních cellistů. Studoval v Praze u Josefa Chuchra a Mirka Škampy a v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenščikova. Další zkušenosti získal na Piatigorského semináři v Los Angeles a v mistrovských kurzech Heinricha Schiffa a Andre Navarry. V roce 1991 obdržel Europäische Förderpreis für Musik a v témž roce také získal Rostropovich-Hammer Award v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry a dirigenty.
Robert Balzar Trio
Dan Bárta
Kapela, se kterou jsme začínali Jazzová setkání v Poličce patří k jazzové špičce naší scény. Jejich první CD Travelling bylo vyhlášeno „Jazz Testem“ Českého rozhlasu albem roku 1998. V roce 2000 tuto cenu dostalo i další dvojalbum Alone a v Cennění Karla Velebného bylo Trio vyhlášeno kapelou roku. V červnu loňského roku vyšlo zatím poslední CD Overnight.
Když v roce 1999 vyšlo bilanční album Dana Bárty (Dan Bárta & …) byla na něm zachycena jeho cesta od rockové Alice přes J.A.R. k jazzu. Na svých projektech Illustratosphere a Entropicture spolupracoval již s Triem Robera Balzara a jeho vůbec první vystoupení s jazzovými standardy za doprovodu Tria proběhlo právě v Poličce. Dan Bárta se po letech vrací a nechme se překvapit...
SOBOTA 22.4. od 19.00 hodin v Tylově domě
Chromozomos (PL, UK)
CHROMOSOMOS jsou kapela, která jde za hranice jazzu, etnické hudby, jungle nebo progresivního rocku. Byla založena v roce 1999 bubeníkem Arturem Dominikem, který byl ovlivněn projekty alternativní, rockové a jazzové scény a který spolupracoval s mnoha folkovými skupinami, s židovskými hudebníky a s hudebníky původem z Afriky a Balkánu. Skupina Chromosomos bude hrát společně s jedním z nejlepších scratcherů na světě DJ First Rate (Morcheeba Us3). Na základě inspirace z hudby, která pochází z „jungle, hauzu a drum’n’bass“, Chromosomos a First Rate vytvoří koncertní materiál.
Firma LIPA uvádí P. LIPA &band (SK)
Představovat vyhlášeného slovenského barda Petera Lipu na poličské jazzové scéně snad ani není nutné, na blues-jazzové scéně působí již několik desítek let.
Poličští návštěvníci jazzového festivalu ho znají také jako dramaturga, který stál u zrodu tohoto festivalu.
V jubilejní rok představí svou nejnovější desku "Lipa spieva Lasicu" a při té příležitosti bude i autogramiáda.
Allegre Correa band Saudades Do Brasil (Brasil, A)
Alegre Correa se narodil 9. června 1960 v Passo Fundo/Rio Grande do Sul.
Už ve třinácti, kdy vynikl jako kytarista, zpěvák, bubeník a skladatel, zasvětil svůj život hudbě. V roce 1998 v Sao Paulu na „Fampop“ a na „Musicanto.Festival“ v Rio Grande do Sul v roce 1992 získal první cenu v kategorii instrumentální hudby. Roku 1989 poprvé cestoval po Evropě a roku 1993 založil ve Vídni „the Alegre Correa Sextett“ a následně začal spolupracovat s renomovanými umělci vídeňské jazzové scény, mj. i s Vídeňským uměleckým orchestrem. Nesčetná představení, jako například „Montreux Jazz Festival“, Švýcarsko, „Florianopólis in Jazz“, Brazílie nebo „WOMAD“ festival ve Vídni, ho zařadily mezi umělce bez žánrových hranic, Alegre Correa zachycuje nové metody různých směrů, ale také se vrací ke svým kořenům, a to k „Raízes“. Brazilská hudba a Alegre Correa se budou vždy prolínat. Jeho individuální hudební styl znamená citlivě a dobře hrající elegantní jazz. Strukturu tvoří hudební mozaika, hladký zvuk směsi argentické melancholie a brazilské pohody: „The Chanamé, the Chacarera of the Milonga“. V jeho stylu se samozřejmě projevuje i Samba, Bossa Nova a brazilská populární hudba. Kromě toho ho ovlivnil např. Hermeto Pascoal, Antonio Carlos Jobim nebo Toninho Horta, stejně tak jako dobrý podíl jazzu, popu a funku, což vše se promítlo v jeho typickém individuálním stylu.